Ayva Reçeli Tarif

Ayva Reçeli Tarifi – Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ayva reçeli yakut kırmızı bir renge sahip olur. Ham hali altın sarısı renge sahip bu sonbahar meyvesiyle pişirilen reçelin rengi kadar tadı da kış aylarında kahvaltı sofralarının en vazgeçilmez lezzetlerinden biridir ayva reçeli nasıl yapılır? Ayva reçeli tarif merak edenler aşağıdan ayva reçeli için malzemeler ve ayva reçeli yapılışını öğrenebilirler… İkbalce web sitesi farkıyla öğreneceğiniz ayva reçeli tarifine geçelim. Benzer ve kolay diğer tatlı tarifleri için aşağıdaki yorum alanından yorumlarınızı yazmayı unutmayınız…

ayva reçeliMALZEMELER:

2 kilogram ayva

1 buçuk kilogram toz şeker

1 tane limon

2 bardak su

 

YAPILIŞI:

1. Seçmiş olduğunuz olgun ve altın sarısı renkteki ayvaları öncelikle bol suda güzelce yıkayın. Ayvaları ikiye kesin ve çekirdekli kısımlarını çıkarın. Ardından ayvaların kabuklarını soyun ve küp küp doğradığınız ayvaları bekletmeden limonlu su içerisine atın. Bu sayede doğranmış ayvalar hemen kararmayacaktır.

2. Ayvaların hepsi doğrandıktan sonra limonlu sudan alın ve derin bir reçel tenceresine koyun. Üzerine iki bardak su ilave ederek haşlayın.

3. Orta ateşte yaklaşık 10 dakika kaynayan ve güzelce yumuşayan ayvalar mutfağınıza hoş bir koku yaymaya başlayacaktır. Ayvalar pişince içerisine toz şekeri ilave edin.

4. Toz şeker eriyene kadar reçeli karıştırarak pişirin. Toz şeker eriyince ve reçel kaynama noktasına ulaşınca, üzerinde köpükler oluşmaya başlar. Bu köpükleri reçel yüzeyinden tahta kaşık ile sıyırmayı ihmal etmeyin.

5. Ayva reçeliniz kaynamaya başlayınca ateşin altını kısın ve kısık ateşte ağır ağır pişirmeye devam edin.

6. Reçeliniz 30 ila 50 dakika süre ile piştikten sonra pembemsi bir renk almış olacaktır. Ara sıra karıştırarak pişirdiğiniz ayva reçelinin içerisine son olarak limon suyu ilave edin. 2-3 dakika da limon suyu ile reçeliniz pişmeye devam etsin.

7. Reçeliniz pişerken cam kavanoz ve kapağını 10 dakika kaynar suda bekleterek hazır edin. Steril hale getirilen kavanozu kuruladıktan sonra, birkaç dakika soluklanan ayva reçelini kepçe ile kavanozun içerisine dökün.

8. Kavanozun etrafını bezle güzelce silin ve üzerinde yarım parmak boşluk kalan kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

9. Ayva reçelinizi uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, kapağın tam hava almaması için 5-10 dakika reçel dolu kavanozu kaynatın ve ardından ters çevirerek soğumaya bırakın.

10. Bir gece boyunca soğuyan ayva reçelinizi ertesi gün kuru, karanlık ve serin bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz.

Bu reçeli buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Ayva reçeliniz hazır. Dilediğiniz zaman afiyetle yiyebilir, misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: