Baklava Şerbeti Yapımı

Tatlı tariflerinden daha önemli bir konu da tatlının şerbetinin tarifi. Bu tarif genellikle baklava şerbeti nasıl yapılır şeklinde aranmakta ancak hemen hemen tümünde aynı şerbet kullanılabilir. Bazı tatlılarda kendimizce şerbet tarifinde değişiklik yaparız. Bu da aşçılığın sırlarından. Şimdi gelin, şerbet nasıl yapılır öğrenelim.

Her tatlının şerbet ayarı sıcaklığı farklıdır.Şekerpare,kalburabastı gibi hamurlu tatlılarda şerbetin çok sıcak olması ve koyu olmaması gerekir ki tatlı şerbeti çabuk çeksin.Lokma tatlısı (tarifi yakında) gibi mayalı hamurdan bir tatlı yapıyorsanız,çok cıvık bir şerbet olmaması gerekir.

Yufkası tek tek açılan tatlılarda tatlının çeşidine göre şerbet ayarı değişiklik gösterir.Örneğin burma baklava gibi hamur yoğunluğu az ve gevrek tatlılarda şerbetin ılık,tatlının soğuk olması lazım ki gevrekliği kaybolmasın.

Meşhur Antep baklavasının yapılışını televizyonda mutlaka görmüşsünüzdür.Şerbet verilirken hem tatlı,hem şerbet sıcaktır ve baklava şerbetin içinde kaynar.Eğer siz evde yaptığınız baklavaya aynı işlemi uygularsanız,baklava hamur gibi olur. Çünkü imalathanelerdeki açma ve pişirme yöntemleri evdekilerden çok farklıdır.

O halde evde yapılan baklavalara şerbet nasıl verilmeli?

Baklava şerbeti nasıl ayarlanır?

40 cm.lik yuvarlak bir tepsi baklava için malzemeler:

3 su bardağı şeker
3 su bardağı su
1 iri dilim limon
Bir çay kaşığının üçte biri tuz
Şerbetin yapılışı

Şeker,su, tuz ve limonu tencereye koyup,ocağın altını açın. Şeker eriyene kadar karıştırın. Tecrübelerime dayanarak söyliyeyim; bu ilk karıştırmayı yapmazsanız şerbet daha çabuk şekerleniyor. Tuz da şekerlenmeyi önlemek için etkili bir yöntem.
İçine limonu kabuklu atmayacaksınız,çeyrek limon suyunu şerbeti ocaktan almadan 10 dakika evvel ekleyin.Ocaktan almadan hemen önce eklerseniz,şerbet şekerlenir.
Şerbet tamamen kaynamaya başladıktan sonra,altını kısıp tam 30 dakika kaynatmaya devam edin.Kıvamına gelmiş bir şerbetin,kaynarken çıkardığı ses ilk kaynamaya başladığı zamankinden farklıdır.Baştakine göre baloncuklar da irileşmiştir.
Şerbetin kıvamı oldukça koyu olmalıdır ki,tatlı şerbeti hemen içine çekip,hamurlaşmasın.
Eğer kat kat açılmış,gevrek bir tatlıysa şerbeti ılıyana kadar bekletip sonra tatlıya dökün.Yok tatlınız biraz kalınca ve sertse şerbeti ocaktan alır almaz dökün ve üstünü kapatın ki sert kalmasın. Süre aslında herkeste değişiklik gösterir ancak benim baklavamın şerbet süre bilgilerini de vereyim. Ortalama bir bilgi olsa da süre herkeste değişiklik gösterir. Ben yaptığım baklavaya şerbeti ocaktan aldıktan 15 dakika sonra verdim.Çünkü çok gevrek bir baklava idi.
Şerbeti bekletme süresi de oda sıcaklığına bağlı olarak değişir. Soğuk bir mutfaktaki 15 dakikayla,sıcak bir mutfaktaki 15 dakika şerbette aynı etkiyi bırakmaz.Burası sıcak bir yer olduğu için benim şerbeti 15 dakika bekletmem yeterli geldi.Soğuk bir mutfakta 10 dakika bekletmek yeterli olur sanırım.
Kısacası soğuk tatlıya ılık şerbet dökülecek.

 

İlk denemelerinizde oranlarda yada sürelerde tutturamamanız normaldir. Zamanla kendi tarifinizi ve el ölçünüzü bularak çok daha güzel şetbetler hazırlayacağınıza eminim. Bu konuda tartışmasız, en önemli faktör tecrübedir. Sizler de bu yazı altında tecrübelerinizi paylaşarak şerbet yapımında yeni olan arkadaşlara tavsiyelerinizi aktarabilirsiniz.

 

Unutmayın; Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür…

 

Baklava tadında hayırlı bayramlar dilerim…

 

NOT: Baklava şerbeti unuttunuz ve koyu olduysa içine biraz daha su ekleyip kaynatabilirsiniz.

Baklavanız şekerlendiyse,sıcak su dolu bir kabın içine baklava tepsinizi yerleştirip bekleyebilirsiniz.Dikkat edin içine su kaçmasın.

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: