Moda

Bohem Tarz Nedir

Bohem Tarz Nedir?

Bohem, Fransızca kökenli olan bu sözcük aslında çingenelerin göçebe ve başıboş yaşayış tarzlarını ya da çingeneler gibi yarını düşünmeyen, yaşam kaygısı olmayan bireyler veya toplulukları ifade eden zaman içinde dönüşüm geçirerek moda dünyasında da kullanılmaya başlanmıştır.

Bohem Tarzın Ana Unsurları Nelerdir?

İlk olarak keten, kadife, şifon, ipek, denim, pamuk, süet gibi doğal içerikli kumaşlar kıyafetlerde kullanılır. Aynı zamanda bu kıyafetler çok katmanlı dokulara sahiptir. Kıyafetlerin üzerinde etnik desenler, çiçek desenleri, geleneksel unsurlar çingene kültürüne ait parçalar, vintage yapılar vardır. Örme parçalar, danteller, yama adı verilen çeşitli dokularda kumaşlar, saçaklar gibi unsurlar kıyafetlerin üzerine eklenir. Renk bakımından çok renkli, canlı unsurları görünümünde barındırsa da bohem giyim tarzında neon renklere kesinlikle yer yoktur ve aslında bohem giyim tarzı temelde şu renklerin birlikte kullanımıyla yaratılır: kahverengi, siyah, krem tonları ve yeşil. Ana palette bulunan bu dört renkle başka renkler aşırıya kaçmadan harmanlanabilir.

Ayrıca çok katmanlı dokulara sahip olan bu giyim şeklinde birkaç parça üst üste giyilebilir. Ancak giyilen kıyafetlerin boylarına, kalıplarına ve dokularına dikkat edilmelidir. İlla tam bir bohem tarz yaratacağım diye kıyafetlerin arasında kaybolmayın. Parçalardan biri bol bir kalıba sahip ise diğeri daha dar bir kalıba sahip olmalıdır yoksa çirkin bir görüntü ortaya çıkabilir. Maksi boy, yüksek belli etekler, şalvar görünümlü pantolonlar, gladyatör sandaletler, gibi parçalar bohem tarzın temelleridir.

Aksesuarlar bohem tarzın vazgeçilmez unsurlarındandır. Halka bilezikler, çoklu kolyeler, çeşitli renklerde değişik halhallar, uzun ve tüy unsuruna sahip sallantılı küpeler, renkli saç bantları ve kalın kemerler bu giyim tarzında kullanılabilecek aksesuarlardandır.

Bohem Tarza Sahip Olan Ünlüler Kimlerdir?

Sienna Miller, Kate Moss, Vanessa Hudgens, Nichole Richie ve Mischa Barton gibi ünlü kadınlar bohem tarzı başarıyla taşıyan kişilerdir.

Bohem Tarz Pahalı Mıdır?

Bohem bir tarza sahip olmak için fazla para harcamaya gerek yoktur. Çünkü zaten bohem tarzın kendine temel aldığı şey rahat bir hayattır. Bohem bir hayat sürdüren kimselerin hayatında lüks kavramı bulunmaz.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir