DIŞ GÖRÜNÜŞÜMÜZÜ ÖNEMSEMELİ MİYİZ?

dis-gorunuse-aldanmayinKimileri dış görünüşlerine asla önem vermediklerini söyler. Kimileri de saatlerce ayna karşısından ayrılamadığını. Kimisi için, güzellik, dış görünüş hiçbir şeydir, kimisi içinse her şey. Kimisi, insanların giysileri, saç modeli, makyajı, dış görünüşü hakkında ne düşüneceği ile hiç ilgilenmez. Bazıları ise, benim hakkımda ne düşünüyorlar, acaba nasıl görünüyorum sorusundan hiç kurtulamaz. Peki ama hangisi doğru? İnsanlar gerçekten dış görünüşümüze önem veriyorlar mı? Dış görünüşümüz, duruşumuz, seçtiğimiz kıyafet, saç modelimiz  vb. insanların bizi değerlendirmesini etkiliyor mu? Önemsediğimiz kişilerle görüşecekken, mesela iş toplantısına ya da ilk iş görüşmesine gidecekken nasıl göründüğümüze ne kadar önem vermeliyiz?

Dış görünüşümüze önem verelim ya da vermeyelim, çevremizdekilerin nasıl göründüğümüze dair her zaman bir fikri vardır. Fakat, çevremizi en çok etkileyen, modayı takip edip etmediğimiz, yoksul ya da zengin göründüğümüz, giysi ve kuaför seçimlerimiz değil, son yıllarda kendisinden çokça söz ettiren, beden dilimizdir. Her insanın kendine özgü bir beden dili olduğu aslında doğrudur. Ve beden dilimizle, çevremize sandığımızdan çok daha fazlasını söyleriz. Kendimizi fark ederek ya da etmeyerek ifade etmemizi sağlayan mükemmel bir araçtır beden dili.

Bu gizemli dille neler mi anlatıyoruz çevremize? En başta sayabileceklerimizi hemen sıralayalım:

-Kendimize güvenip güvenmediğimizi.

-Karşımızdakine önem verip vermediğimizi.

-Karşımızdakine güvenip güvenmediğimizi.

-Kendimizi o ortamda rahat hissedip hissetmediğimizi.

-Söylediklerimizi inanarak söyleyip söylemediğimizi.

-Beklentilerimizin olumlu ya da olumsuz olduğunu.

dis-gorunus-ve-onyargilarBeden dili bu kadar çok şeyi nasıl anlatıyor diye merak edenler için söyleyelim, bunlar ilk olarak sıralayabildiklerimiz. Beden dilimiz, sevgimizi, sevincimizi, üzüntümüzü, kızgınlığımızı, hayal kırıklığımızı, neredeyse tüm duygularımızı ifade edebilen bir araç. Böylesi zengin bir dil, iyi kullanıldığında ise elbette, toplumsal yaşamda ve iş yaşamında başarılı olabilmek için bize fazlasıyla yardımcı olabiliyor. Çevresince kabul gören, başarılı sayılan pek çok insanın, beden dili ile verdiği mesajların bu kabul ve başarıyı desteklediğini söyleyebiliriz. Aslında hepimiz, bazı insanların duruşundan, hareketlerinden, jest ve mimiklerinden daha farklı etkilendiğimizi biliriz. Bedenimizin dili için gizemli desek de, bir bilmece değil elbette. Merak edenler için, bu konuda yazılmış kitaplara bir göz atmalarını önerebiliriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: