Diyet Listesi, Sağlık

Diyet Listesi

Diyet listesi deyince akla ilk gelen zayıflama programları bu bölümde incelenecek. Bu zayıflama programı ile sizler de incelecek ve farkı görebileceksiniz.

Tatlı yemeyi çok seviyor olsak da bir süre sonra bizden götürdükleri için aynaya bakmaya utanır hale gelebiliyoruz. Her şeyden öte obezite özgüveninizi etkiliyor ve dışarı çıkmak bile istemiyorsunuz. Artık net bir karar vermek gerekiyor. Uygun bir diyet listesi bulup uygulamaya koyulmak. Diyet listesi veya zayıflama programı deyince nazi kampı gibi sabah akşam yemek yok gibi de düşünmeyin. Çünkü yemek yemediğiniz zaman yağdan değil kastan verdiğiniz için hem sağlıklı değil, hem de çok kısa süreli olacaktır. Elbette her önümüze geleni yiyeceğiz de demiyorum!

Hayatın muhteşem bir dengesi var. Bu dengeyi yakalamanız gerekiyor. İyi bir diyet normalde kişiye özgü olmalıdır. Yani sizin gün içinde yaktığınız enerji ile benim yaktığım enerji birbirinden farklı olabilir. Ya da zayıf bir arkadaşınızla aynı enerjiyi yaktığınızı düşünüyorsanız onun metabolizması ile sizin metabolizmanız birbirinden çok farklı olabilir. Bu yüzden aşağıdaki diyet listesi için genel ortalamaları kullanmaya ve çoğunlukla işe yarayan ama yağdan veren bir zayıflama programı hazırlamaya karar verdik.

Öncelikle imkanınız varsa diyetisyeninize başvurun ve sabırla günlük yürüyüşlerinizi ihmal etmeden ilk olarak size özel hazırlanan diyet programına uyun. Bu yeterli gelmediyse zayıflamanıza yardımcı olacak bilgileri paylaşıyorum…

Uyku Düzeni

Diyet listesine direkt şunu yeyin bunu yemeyin gibi menü tercihlerinizle girmiyoruz. Onlar sonraki iş. İlk olarak aklımızdaki sağlıklı yaşama ayak uydurmak. O halde belirli kararlar almamız şart. Metabolizmanın düzene girmesi için düzenli bir hayat tarzı şart. Eğer fazla uyuyorsanız veya az uyuyorsanız metabolizma şaşabilir ve ciddi kilo almanıza sebep olabilir. Daha kötüsü ne yapsanız da aldığınız kiloları veremeyebilirsiniz. Vücudunuzun gün içinde enerjinizi atabilmesi için ve dinç olmak için uyku düzeni sağlamanız gerekiyor.

Bu konuda anlaştıysak her akşam 10:00 gibi yatıp 06:00 gibi kalkmayı denemeye başlayın. Günde 8 saat uyku fazlasıyla yetecektir. Çok yerde okumuşsunuzdur günde 6 saat yeterliymiş, yok 11 ile 3 arası uyudun mu tamammış… Uymayacağımız rehberleri geçelim ve klasik günlük 8 saat uyku düzenimize bir başlayalım. Ama bu 8 saatlik uyku gece 3 ile ertsi gün öğle 11-12 civarı da olur gibi algılanmasın. Uykumuzu gece almalıyızki gün içinde güneşin bize bedava vermiş olduğu D vitamininden mahrum kalmayalım. Aaaaa vitamin filan diyor dur bir okumaya devam edeyim der gibisiniz, o halde devam ediyorum diyet listemize.

Çoğu ev hanımı çocukları okula gönderdikten sonra dur biraz daha uyuyayım der ve tekrar girer yatağa. Bu çok çok çok yanlıştır. Hazır vücut uyanmış, çocukla birlikte kahvaltı da ediyor, vücut besinlerden enerjisini alıyor, sonra gidiyor bu enerjiyi uykuyla atmaya çalışıyorsanız sizi sadece tebrik edebilirim, kendinizi kutlayın. Hiç alınma gücenme yok, bir çoğumuzun yaptığı bir hata bu.

Ev hanımı olmak zorunda değilsiniz. Diyelim sabah işe giden bir çalışansınız. Tahmin ediyorum; özellikle kış aylarında kendinizi halsiz hissettiğiniz günler çok fazladır. E hava soğuk canım diye de kendinizce reçeteler yazıyorsunuz. Asıl sebebi öğrendiğimde ben de bir acaba demedim değil ama D vitamini eksikliği doğru cevapmış. İşe gittiğimizde, eve kapandığımızda hele ki günün çoğunu yatak içinde geçirdiğimizde vücudumuz D vitaminine hasret kalıyor ve bu da kilo almaya veya metabolizmanın yavaşlamasına, halsizlik gibi rahatsızlıklara sebep oluyor. Çalışanlara genellikle D vitaminini eczaneden almasını öneriyorlar ancak unutmayın her şeyin doğalı faydalı. İmkanınız varsa mümkün olduğunca erken bir saatte kalkıp birkaç tur koşu veya yürüyüş yapın. Güneşi selamlayın da demiyorum ama mantık aynı bu arada…

Tekrar hatırlayalım, yatma saatimiz 10:00 uyanma saatimiz 06:00

Günlük Yürüyüş

Yine besinlere geçmeden bilmeniz gereken çok önemli bir adım var; o da adım atmak! Varsa  mi-band gibi adımlarınızı sayabilen bileklikleri kullanabilirsiniz, insanı motive ediyor. Ama günlük ev içinde bile olsa 7.000 adımı tamamlamanızı öneriyorum. Spor yapma imkanınız varsa veya dışarda yürümeye vaktiniz varsa bu rakamı 10.000 adım da yapabilirsiniz. Aslında önerilen de 10.000 adım günlük yürüyüştür.

Yine imkanınız varsa ritmik yürüyüş yapacağınız en güzel sporlardan biridir. Spor yaparken insanların müzik dinlemesi sporda sıkılmamak değil. Hem gaza gelirsiniz ama en önemlisi ritmi yakalarsınız. Bildiğiniz gibi müziklerin bir ritmi var. Spor sırasında müzikle birlikte ister istemez kendinizi aynı ritme kaptırırsınız ki en verimlisi de zaten budur.

Günlük yürüyüş yaparak gün içinde aldığımız enerjinin bir kısmını yakmış olacağız hem de zayıflamamıza yardımcı olacak. Ev işleri de yapıyor olabilirsiniz ama günlük yürüyüş yapmayı bırakmamalısınız. Günlük 7.000 adım göreviniz, bunun dışında yapacağınızher aktivite zayıflamak için yapacağınız ek bir adım diyebiliriz. Lütfen bunu es geçmeyin ve kişisel görevleriniz arasına ekleyin.

 

KAHVALTIDAN ÖNCE

Kahvaltıdan önce vücudunuzun toparlanması için ve ödem atmaya yardımcı basit bir kür uygulayacağız. Elbette uzaydan gelen malzemelerle değil, hepimizin bulabileceği malzemelerle yapacağız.

Malzemeler:

  • Yarım litre su
  • 3 adet lahana yaprağı
  • 15-20 adet maydonoz (sapıyla beraber)
  • Limon

Yapılışı:

Prof. Saraçoğlu’nun bu kürünü yapmaya başlamak için yarım litre suyumuzu aldık, kaynatmaya başladık. 3 tane lahana yaprağını kaynayan suyumuzun içine elle bölerek ekledik. Ardından 15 civarı maydonozu saplarıyla beraber suya ekliyoruz ve kaynatmaya devam ediyoruz. 5 dakika kadar kaynattıktan sonra altını kapatabilirsiniz.

Ilımaya başlayan kürümüzü bir cam sürahiye aktaralım. Ilıdıktan sonra limonumuzu kesip 1 su bardağı kür için 3 yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyelim ve ılıkken içelim.

Bu kür günde 3 bardak (sabah-öğle-akşam) içilebilir.

Yapmış olduğumuz kür ile hem ödem atacağız hem de yağ yakmamıza yardımcı olurken vücut dengeye girecektir.

 

2 saat kadar geçtikten sonra kahvaltımızı hazırlayabiliriz.

KAHVALTI

Kahvaltı günün en önemli besini yavrucuğum diye çocuklarınıza öğütler verirken siz ne kadar dengeli besleniyorsunuz? Kahvaltımızı güzel bir şekilde yapacağız. Diyet listelerinin en önemli aşamalarından biri düzgün kahvaltı yapmaktır. Kahvaltı yapmayayım, gün içinde az besin tüketmiş olurum diyorsanız yanılıyorsunuz. Neyse bunları geçmiştik. Şimdi kahvaltıya dair önerilerde bulunacağım. Birkaç tane de kahvaltı diyet listesi vereceğim. Ancak unutmayın ki günlük aynı kahvaltıyı yapmak zorunda değilsiniz. Arada bir değişiklik yapabilirsiniz.

Kahvaltı saati olarak 6:00da uyanan biri 7:30 civarı kahvaltısını yapabilir. Bu süre vücudun biraz kendini toplaması için yeterlidir. Eğer yukardaki kürü kullanıyorsanız kürümüzü içtikten 2 saat sonra kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz. Listemize sadık kalalım ve 08:00 kahvaltı diyelim.

Kahvaltıya ilişkin yığınla farklı diyet kahvaltı tavsiyesi bulabilirsiniz. Ancak buradaki amacımız gerçek bir diyet listesi ile zayıflama programı çıkarmak. Bu yüzden ben size yine mantığı anlatacağım, siz de bu mantık dışına çıkmadan kahvaltı edeceksiniz.

Herhangi bir öğün atladığınızda farkında bile olmadan metabolizmayı yavaşlatırsınız. Vücut aslında aç kaldığı zaman aynı şekilde çalışmaz. Küçük besin takviyeleri özellikle kahvaltıda aldığımız besinler vücudun doğru çalışmasını sağlayacak. Söz yerinde mi bilmiyorum ama en net bu şekilde anlaşılacağını düşünüyorum…

Ama ağır kahvaltılardan bahsetmiyoruz tabiiki. Dikkat ederseniz diyet listelerinin tümünde kahvaltı vardır, ama kibrit kutusu kadar peynir, 4 zeytin, 3 ceviz gibi az az verilir. Bu aslında midenin çalışmasını, yeterince besin almanızı sağlamayı amaçlamaktadır. Tahmin bile etmezsiniz o kadar az yiyeceğin besin değeri sizi öğle yemeğine kadar çok çok iyi götürecek enerjiye sahip olmanızı sağlıyor.

Benim diyetisyenim dilimli tam buğday ekmeğine 1 dilim peynir, bir parça kıvırcık, 2-3 zeytin ekleyip sandviç yapmamı önermişti. Hem doyurucu, hem de tarife uygun.  Aman yarım ekmeği  tost yapayım, yanına da tüm kahvaltılık çeşitlerini çıkarayım demeyin, yakması biraz zor olabilir.

Kahvaltıda hazır mısır gervreklerini de önermiyoruz. Mısır gevrekleri genellikle besin değeri olmayıp sadece tokluk hissi yaratan yiyeceklerdir. Bunun yerine bahsettiğim şekilde bir sandviç yapabilirsiniz ya da bir tam yeşil elma yiyebilirsiniz. Sitemizde yayınladığımız tüm diyet listelerindeki kahvaltı tarifleri uygundur. Önemli olan abartmamak veya hiç yememek gibi bir tercihte bulunmamak.

ÖĞLE YEMEĞİ

İnsan vücudu genellikle yediği besinleri 4 veya 6 saate kadar yakar. Bu yüzden 08:00de kahvaltınızı yaptıysanız 13:00 gibi öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde ekmek, makarna, pilav yiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizin zamanı geldi. Özellikle ve özellikle fastfood tüketmekten vazgeçmelisiniz. Öğle yemeği olarak önerimiz salata tarzı besinler. Ton balıklı salata yiyebilirsiniz. Bunun dışında yağsız kıymadan yapılmış köfte de tüketebilirsiniz. İkisi birden değil tabi. Menü tercihinizi yaparken abartıya kaçmadan ama besin değeri olan yiyecekler tercih etmelisiniz.

Sebze yemekleri de öğle yemeği için tercih edilebilir. Hatırlatmaya gerek var mı bilemiyorum ama kesinlikle kola gibi gazlı içecekler tüketmiyoruz. Çay içecekseniz şekersiz için. İçecek konusuna daha sonra tekrar değineceğiz.

AKŞAM YEMEĞİ

Geldik geleneklerimizde ne ararsan var dediğimiz akşam yemeklerine. Normalde akşam yemeklerini abartırız. Ama bir diyet listesi uyguluyorsak akşam yemeklerini de abartmayacağız. Akşam yemeği saat 19:00’a kadar bitmiş olmalı. Saat 19:00’dan sonra kesinlikle birşey yemiyoruz.

Akşam yemeği tercihi olarak yağsız et tercih edebilirsiniz. Bunun dışında yine salata veya sebze yemekleri de uygundur. Hamur işi veya kızartma türü kesinlikle yemiyoruz. Mümkün olduğunca sağlıklı besinler tüketin ama aç da kalmayın. Tokluk hissettiğinizde tabağın tamamını bitirmek için çaba göstermeyin. Unutmayın atmayayım diye yediğiniz her kaşık zarar verecektir.

Yemeklerden bazıları asidik, bazıları baziktir. Aslında kilo alma bu dengenin sağlanmaması sebebi ortaya çıkar. Fazla asidik yiyecekler tükettiğinizde kilo almanıza sebep olur. Ama bu hiçbir şekilde yemeyeceğiniz anlamına da gelmez. Örneğin lahmacun istiyorsunuz. Koskoca Canan Karatay bile o kadar ekmek yemeyin, yemeyin şu zıkkımı deyip lahmacunla fotoğraf paylaşıyor değil mi? 🙂

Aslında asit baz dengesini sağlamanın kolay bir yolu var. Lahmacun asidik. Şalgam ise bazik. Bu da demek oluyorki lahmacun yanında şalgam içersem denge kurabilirim. Teknik olarak sağlıksız beslenmiş sayılmam. Lahmacun örneğini hamuru çok ince olduğu için verdim. Diğer yemekler için de bu dengeyi farklı şekillerde sağlayabilirsiniz.

Şimdi diyet yaparken ya da sağlıklı beslenirken zayıflama programımızda olmazsa olmaz içeceklerden bahsedeceğim…

DİYET İÇECEKLER

O kadar yiyecekten bahsettik ama çoğunlukla içecekleri atladığımızı düşünebilirsiniz. Ne yani sadece günün başlangıcında hazırladığımız kür mü bizi kurtaracak? Tabiki değil! Diyet yaparken zayıflama programı içinde su vazgeçilmez. Kürlerden bahsetmiyorum bildiğiniz H2O olan sade su. Günde en az 2,5lt su tüketmelisiniz. Bu miktar diğer içeceklerinizden hariç olan sade su tüketimidir. Bol bol su içtiğinizde yapacağınız zayıflama programına büyük destek sağlamış olacağınızdan emin olabilirsiniz.

diyet çay

DİYET ÇAYLAR

Diyet çay deyince aklımıza ilk gelen adaçayı olması doğaldır. Eskiden beridir ada çayının faydalarından bahsedilir. Elbette şekersiz ve hazır olmayanından! Gün içinde öğünden sonra veya öğün sırasında ada çayı, tarçın çayı, maydonoz çayı (ki ödem atmaya yarayacak olan kür tarifimiz aslında bir çay da diyebiliriz, gün içinde tüketilebilir), yeşil çay…

Çaylarınızı taze otlardan yapmanız önerilir. Yani dışardan aldığını sallama poşet çaylar üzerinde her ne kadar diyet v.s. yazsa da pazarlama mantığı ile üretildiği için “bazıları” fayda sağlamayabilir. En faydalısı evde bizzat hazırladığınız bitki çayları olacaktır. Tekrarlıyorum, şeker kullanmıyoruz.

ZAYIFLAMA KÜRLERİ

Zayıflama kürleri aslında genel olarak ödem atmada kullanılır. Elbette yağ yakma özellikleri de bulunur. Örneğin başlangıç bölümünde anlattığımız kür, başta sadece lahana yaprağı durumunda 15 dakika kaynatıldığında ödem atmada kullanılırken işin içine maydonozu da ekleyince ödem dışında yağ yakma özelliği de kazandırmış olduk. Zayıflayacağım diye tüm kürleri aynı anda denemeye kalkmayın. Herşeyin fazlası zarar sonuçta. Hangi kürü kullanacağınızı seçin ve en az 21 gün tekrarlayın.

Ayrıca özellikle youtubeda gördüğümüz 3 günde 5 kilo verdiriyorum zırvalarına da kendinizi fazla kaptırmayın. Göreceksiniz ki yine size kür tarifi verip videonun küçük bir bölümünde kısa sürede ödem atacaksınız deyip çok zorda kalırsa 5 kiloya kadar dedim ben, kimisinde ayda 2 kilo olması doğal diye lafı çevirecekler. Temek mantık değişmez çünkü. Fazla ödem varsa kısa sürede fazla yakarsınız, ödem problemi azsa herhangi bir kürün mucizeler bekletmesini beklemeden sağlıklı yaşam için güzel adımlar atmış olursunuz.

Zayıflama kürleri tariflerimizi ilerleyen günlerde www.ikbalce.com web sitemizden paylaşacağız. Ayrıca bu şekilde açıklamanın daha az olduğu ama doğrudan diyet listesi olan yayınlarımız da çok yakında gelecektir.

Sizin de tavsiyeleriniz ve paylaşmak istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünden paylaşıma ortak olabilirsiniz.

Herkese sağlıklı bir ömür dileriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir