Diyetinizde Karbonhidrattan Vazgeçmeyin

Karbonhidrat sevenler tamamen vazgeçmek zorunda değiller. Diyet yaparken ve sonrasında ideal kilonuzu korurken karbonhidrat içeren o güzel lezzetli yiyeceklerden belirli miktarlarda tüketebilirsiniz. Ben pirinç pilavını seviyorsam diyetimden tamamen çıkartmak yerine haftada bir yarım porsiyon yemeyi tercih edebilirim. Kahvaltıda patates kızartmasını çok seviyorsam fırınlamayı tercih edebilirim, hemde bol baharatlı patates fırında çok lezzetli kahvaltı olacaktır.

Karbonhidrat beslenmenin temelini oluşturuyor. Diyetimizde, günlük beslenmemizde yer almak zorunda. Karbonhiddratlar doğru oranlarda mutlaka diyetinizin içerisinde olsun.

Ekmeksiz bir kahvaltı, bisküvisiz bir çay, kısırsız bir misafir tabağı olmaz elbette.

Karbonhidrattan Vazgeçmeyin, Sınırlandırın.

Kaliteli Karbonhidrat Tüketin

Karbonhidrat denilince besin değeri olmayan bir kek yada besleyici bir dilim ekmek olarakta bahsedebiliriz. Diyette asıl amacımız yapay şeker içeren bol kalorili karbonhidratlardan uzak durmak. Kalitesiz basit karbonhidratları diyetinizden tamamen çıkartın. Pasta, şekerleme, krema, rafine şeker gibi gıdalardan uzak durun.

Kaliteli karbonhidratları ise doğru biçimde diyetinize dahil edin. Kepekli ekmek, makarna, erişte, bulgur, patates ve meyveler. Günlük almamız gereken enerjinin yarısına yakın oranını karbonhidratlardan aldığımızı unutmayın.

Karbonhidrat Ne Zaman Tüketilmeli

Diyetimizin işe yaraması, günlük hayatımıza enerjik devam edebilmek için karbonhidrat besin döngüsünün başında yer alıyor. Karbonhidratları tüketirken zamanıda ayrıca önemli. Karbonhidrat içeren yiyecekler gündüz saatlerinde tüketilmeli, yatmadan 2 saat önce su hariç hiçbir şey içilmemelidir. Sindirim sisteminin sağlıklı olması, yorulmaması ve yağlanma olmaması için uyumadan önce yiyecek ve özellikle karbonhidrat tüketmemek gerekir. Akşam yemeğinde tüketilen karbonhidrattan en az 4 saat sonra yatılması öneriliyor. Meyvelerde karbonhidrat içerdikleri için dikkat edilmesi gerekiyor.
Karbonhidrat Nerede Tüketilmeli
Yemekler evin masasında sakince oturup belirli bir zaman ayırarak yenilmeli. Ayakta yemek, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerin başında yiyecek tüketmek sağlıklı değildir. Başka bir şey ile meşgul iken yenilen yemek farkında olmadan daha fazla yedirip doygunluk hissini geciktirir. Yemeğinizi sofrada en az 20 dakikanızı ayırarak yemeğe özen gösterin. Sindirim ağızda başlar lokmalarınızı 20 defa çiğneyin. Hızlı yenilen, çiğnenmeyen yiyecekler kan şekerinizi hızlı arttırır ve bir kaç saat içerisinde tekrar düşürerek aç hissettirir.

Karbonhidrat Nasıl Tüketilmeli
Karbonhidratları özenle seçerek tüketin. Acıkma hızınızı arttıracak değil azaltacak karbonhidratları tüketin.
Beyaz ekmek yerine …………… Tam buğday ekmeği
Pirinç pilavı yerine ……………. Bulgur pilavı
Patates püresi yerine ……………. Patates salatası
Şekerli tatlılar yerine …………………… Sütlü tatlılar
Meyve tatlıları yerine …………………… Meyvenin kendisi
Sıcak ekmek yerine ………………… Soğuk ekmek
Karbonhidratları Neden Tüketmeli

Vücudumuz temek enerjisinin büyük bölümünü karbonhidratlardan karşılar. Ekmek olmadan sağlıklı bir diyetten söz edemeyiz. Lif kaynağı olman karbonhidratları tüketerek hem sindirim sağlığını korur hemde günlük enerjinizi alabilirsiniz. Posalı meyveleride öncelikte tüketebilirsiniz, mesela elma yanında yoğurtla harika bir ara öğün olabilir.
Karbonhidratları Kimler Tüketmeli

HERKES tabikide. Kişilerin karbonhidrat ihtiyacını belirmek için yaşı, cinsiyeti, harcadığı kalori, günlük yaşam tarzı, kan bulguları, kullandığı ilaçlar gibi etmenler hesaplanıyor. Ne kadar karbonhidrat tüketeceğinizi doktorunuzla beraber belirleyebilir.

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: