En Güzel Saçlar İçin Doğal Reçeteler

Bakımlı ve parlak saçlara sahip olmak için öncelikle saçınızın neye ihtiyacı olduğunu bilmeli ve uygun bakımı yapmalısınız.
Parlak görünüm için uygulanabilecek en basit reçetelereden biri; 250 gram adaçayı yaprağını 1 litre suda kaynatıyoruz. (15-20 dakika kadar) Soğuduktan ve süzdükten sonra %50′lik alkol ile karıştırıyoruz. Sonra da gün aşırı bu karışımı saç diplerimize sürüp tarıyoruz.

 

-Bir portakalın suyu, bir çorba kaşığı bal ve birkaç damla sandal ağacı yağını su ile karıştırın. Bu karışımı şampuan sonrası durulamada kullanın.

 

 

Saç kırılmalarına karşı formül :
-4 ml gülyağı, 32 ml bademyağı, 32 ml hintyağı ve 32 ml zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı akşam yatmadan önce saç diplerine masaj yaparak sürün. Sonra pamuklu bir bezle başınızı bağlayın. Sabah saçlarınızı yıkayın. Bunu ayda üç kez uygulayın.

-Haftada iki kez, misket limonu suyuyla karıştırdığınız hindistan cevizi yağını saçlarınıza sürün.
Saçları gürleştirmek için ne yapabiliriz?
-100 gram dulavrat otu kökü, 100 gram ısırgan otu kökü ve 60 gram şimşir ağacı yaprağını iki litre sirkenin içine koyun. Sekiz gün sıcak bir yerde dinlendirdikten sonra süzün. Elde ettiğiniz sıvı ile saç derisine masaj yapın.

-50 gram taze civanperçemini bir litre suda 10 dakika kadar kaynatıp süzün. Her gün saç diplerine bununla masaj yapın.

Saçın elektriklenmesine karşı :
-Bir çorba kaşığı balı bir litre suyla karıştırıp, bunu şampuandan sonra durulama suyunda kullanın. Saçınızı her yıkadığınızda bu işlemi uygulayın.

Sertleştirici yerine bira :
Yarım bardak şampanyayı yarım bardak birayla karıştırın. Yıkanmış saçlarınızı bu karışımla çalkalayın ve havluyla sarın. Daha sonra fönle kurutun ve şekil verin.

Saç kremi yerine süt :
Sütteki yağ ve albümin saçlara yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Sütü boş bir şampuan şişesine dökün, yıkanmış nemli saçlara uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla durulayın.

Parlaklık için limon :
Limondaki doğal asit, bakım ürünlerinin kalıntılarını arındırır ve saçların parlamasını sağlar. Bir limonun suyunu sıkın, suyla inceltin ve nemli saçlara uygulayın. 10 dakika sonra saçlarınızı durulayın.

Saçları açmak için kahve :
Kahve ve kırmızı yaban mersini suyunun özellikle kızıl saçların rengini açıcı etkisi vardır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak uygulayın. Kahverengi saçlarda yarım litre kahve kullanın. Saçlarınız sarı ise karışıma 6 adet limonun suyu ve bir çorba kaşığı votka ekleyin.

Kokulara karşı domates:
Saçlarınıza sinmiş hoş olmayan kokular anında yok olur. Saçlarınızı ıslattıktan sonra bir fincan domates suyuna eklediğiniz 2 çay kaşığı suyla saçlarınızı yıkayın.

 

 

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: