El Sanatları, Örgü

Havlu Kenarı Örnekleri

Havlu Kenarı Örnekleri

Gelin çeyizlerinin en önemli parçaları el işi olan parçalardır. Oyalı yazmalar, el örgüsü çoraplar, patikler ve havlu kenarları çeyizlerin olmazsa olmaz parçalarıdır. Kadınların çoğu internet ortamından ya da arkadaşlarından havlu kenarı örnekleri veya elişi modellerini bulabilmektedir. Havlu kenarları farklı renk ve motiflerle örülmekte, son derece gösterişli olarak sergilenmektedir.

Havlu Kenarı Çeşitleri

Türk toplumundaki kadınların neredeyse tamamı el işi ve örgüleri işlemekten zevk alır. Havlu kenarı bu anlamda kadınların en çok sevdiği örgü türlerindendir.

Havlu kenarlarına;

 • Tığ,
 • İğne Oyası,
 • Fisto oyası,
 • Kumaş Boyama,
 • Nakış işleri yapılarak son derece güzel modeller ortaya çıkarılmaktadır.

 

Tığ İşi Havlu Kenarları

Yapımı en kolay olan havlu kenarı modelleri tığ ile yapılandır. Bu modeller direk olarak havlu kenarına örülebildiği gibi, ayrı olarak örülüp havluya da dikilebilmektedir. Eğer direk olarak havluya oya yapılacaksa, örgü kalın merserize ya da dantel ipliğiyle örülmelidir.

Ayrı parça olarak yapılan havlu kenarlarında ise;

 • Dantel yumağı,
 • Renkli Dantel yumakları,
 • Naylon iplik,
 • Merserize iplik kullanılabilir.

 

Havlu kenarı için tığ işi ya da hangi örgü şekli kullanılırsa kullanılsın iplerin renginin havlu rengine uyum sağlaması özel bir detay oluşturur.

İğne Oyası Havlu Kenarları

İğne oyası yapmak zor olan el işi çeşitlerindendir. Bu oya her kadın tarafından yapılmamaktadır. İğne oyası havlu kenarları, önce ince bir tığ oyası hazırlandıktan sonra yapılmaktadır. Çünkü iğne oyasının yapılması için bir zemin gerekir. Hazırlanan dantelin üzerine; yaprak, yıldız, çiçek, kurdele ve farklı görünümlerde iğne oyası motifleri yapılır.

Bu oyaların tamamı aynı renk iplik kullanılarak yapılabildiği gibi, farklı renkler kullanılarak da yapılabilir. Bu tercih zevklere göre değişim gösterirken, en beğenilmeyen renkler bile havlu kenarında özel bir zarafet sağlayacaktır.

Pimpirikli Havlu Kenarları

Pimpirikli havlu kenarları en çok yapılan ve en çok beğenilen havlu kenarı örneklerindendir. Bu örnekler direk havlunun ucuna yapılabilir. Her motifte farklı renk iplik kullanılabileceği gibi, tek bir renkle de tüm havlu bitirilebilir. Pimpirikli havlu kenarları çok gösterişli olduğundan havlunun iki kenarına da örgü yapmak şart değildir. Kenar yapılmayan taraf için kurdele süsü ya da püskül kullanılabilmektedir.

Hazır Havlu Kenarı Örnekleri

Havlu kenarlarını acilen tamamlaması gereken bayanlar için, fistodan yapılmış olan hazır havlu kenarları bulunur. Nakışla süslenmiş olan bu kenarlar metre usulü satılır. Bu havlu kenarlarından alınarak, havlu ucunun uzunluğunda kesilerek dikilir. Çok kolay hazırlanan bu kenarlar kalite kalite değişim gösterirken, her biri farklı modellere sahiptir. İnternet üzerinde farklı şekillerde yapılmış el örgüsü ya da makine örgüsü havlu kenarı modelleri bulunmaktadır. Eğer el örgüsü havlu kenarı yapmak istiyorsanız evinizde daha önce kullandığınız ve artan ipleri kullanarak da havlu kenarına örgüler yapabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorumlar

 1. Siteniz çok güzel

 2. Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 3. Emeğinize sağlık bu sitedeki içerikleri çok beğeniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir