Hobi deyip geçmeyin!..

hobi-deyip-gecmeyinHobileri küçümser misiniz? Yoksa siz de, “ne hobisi yahu, benim zamanım mı var?” diyerek yazımızdan başınızı mı çevireceksiniz? Sakın ha… Hobi deyip geçmeyin, diyerek başladık ya söze, izin verin sizi hobilerin keyifli dünyasına çağıralım.

Geçimimizi sağlamak için, başarılı olmak için, ailemizin mutluluğu ve rahatı için, sağlığımıza özen göstermek için, kendimizi geliştirmek için çok fazla  zaman harcıyoruz, doğru. Tüm bunların yanı sıra bir de hobilerimiz için zaman ayırmak güç olabiliyor. Oysa, hobi diye nitelendirdiğimiz bu uğraşlar çoğu zaman bize mutluluk, sağlık, huzur ve hatta bazen başarı ve kazanç sağlıyor.

Hobi deyince sizin aklınıza neler geliyor? Resim yapmak, fotoğraf çekmek, müzik aleti çalmak, dans etmek, tahta işleri yapmak, örgü örmek, dikiş, nakış yapmak, bahçe işleri ile uğraşmak bizim ilk aklımıza gelenler. Eğer geleneksele ilginiz varsa, son yıllarda giderek yaygınlaşan ebru ve hat sanatını, çocuklara düşkünlüğünüz varsa, oyuncak ve kostüm yapımını, mutfak kültürüne meraklıysanız, farklı yemekler yapmayı, dekorasyona önem veriyorsanız, ahşap, seramik, mum, keçe vb. materyal ile aksesuarlar yaratmayı da bu listeye ekleyebilirsiniz.

İlginiz olan bir alanda bir hobi sahibi olmak, her şeyden önce ruhunuza iyi gelecektir.Bir an için gözlerinizi kapatıp düşleyin. Rengarenk iplerle ördüğünüz bebek battaniyesinin sıcaklığını, udunuzun tellerinden akşama karışan notaları, mutfaktan gelen Akdeniz yemeklerinin kokusunu, bahçenizde ya da balkonunuzda renk cümbüşü oluşturan mevsim çiçeklerini, yaşadığınız şehrin fotoğraflarıyla oluşturduğunuz albümün kazandığı beğeniyi, el emeğinizle bezenen evinizin özgün atmosferini. Çoğu zaman tekdüzeliğinden ve stresinden şikayetçi olduğumuz günlük yaşamımızın, hobilerimizle renklenmesi, elbette daha mutlu ve rahat bir günlük yaşam sürmemizi kolaylaştıracaktır. Üstelik hobilerimize zaman ayırarak dinlendiğimizde, kendimizi canlanmış, tazelenmiş hissedecek, yapmak zorunda olduğumuz pek çok işin altından daha kolay kalkacağız. Ailemizle, iş arkadaşlarımızla ilişkilerimiz de bu durumdan hiç kuşkusuz olumlu etkilenecektir. Sevdiğimiz uğraşlarla zaman geçirmek, bizi mutlu etmek ve dinlendirmenin yanı sıra kendimize güven duygumuzu da artıracak, üretici olmanın sevincini yaşamamızı da sağlayacaktır.

Kimi zaman çevremizden aldığımız övgüler ise, hobilerimizi daha da sevmemizi sağlayabilir. Pek çok kişi, hobi olarak başladığı uğraşlarda zamanla ilerlemiş, hobisini kariyere de dönüştürmüştür. El sanatları, koleksiyonculuk vb. alanlarda bunun pek çok örneğine rastlamak mümkündür.

Bol hobili zamanlar dileği ile…

 

 

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: