İlginç İsimli Şifalı Bitkiler

Abdestbozanotu: Adının abdestbozanotu olmasına bakmayın. Bu şifalı bitki, çoğu kişinin rahatsız olduğu problemlerin azalmasına ya da tamamen ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Mide yanması, bağırsak gazları, boğaz ağrısıne iyi gelen abdestbozanotu, aynı zamanda iyi bir balgam sökücüdür.
Ayısarımsağı: Ayıların kış uykusundan uyandıktan sonra kan, mide ve bağırsaklarını temizlemek için ilk aradıkları besinlerden olan ayısarımsağı, kuvvetli bir iyileştirme gücüne sahiptir. Normal sarımsak gibi kullanılabilen ve sarımsağın faydalarına benzer faydaları olan bu şifalı bitki, fazla kullanıldığında yan etkileri de olabilmektedir.
Baldırıkara: Özellikle nezle ve gripte hastanın rahatlamasına yardımcı olan bu bitki, mide yanması ve böbrek taşlarına da iyi gelmektedir. Balgam söktürme özelliği ile boğaz ağrılarının tedavisinde de yararlı olan bu bitki ayrıca bayanların aybaşı kanamalarının düzene girmesine de yardımcı olmaktadır.
Binbirdelikotu: Balgam ve idrar söktürücü özelliği olan bu ot, sinirleri yatıştırıp strese de iyi gelmektedir. İştahsızlıktan şikayetçi olanların da iştah açmak için kullandığı bu bitki, çalılık aralarında yetiştiği için bu ismi almıştır.
Çoban düdüğü: Hakimlikte kökleri kullanılan bu bitkinin kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.
Demirhindi: Susuzluğu gideren demirhindi otu, vücuda serinlik veren, bağırsakları temizleyen bir şifalı bitkidir.
Dulaptalotu: Zona tedavisinde kullanılan bu bitkinin kırmızı meyveleri ve açık yeşil yaprakları vardır.
Eşek kulağı otu: Nefes darlığı ve ishale iyi gelen bu bitki ayrıca, ağız, dil ve boğaz iltihaplarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
Güveyfeneri: Sarılık ve böbrek taşı tedavisinde etkilidir. İdrar ve ter söktürerek karında biriken suyun boşaltılmasını sağlar.
Farekulağı: İştah açıcı ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Özellikle diş ağrılarına çok iyi geldiği ve nezleyi kestiği bilinmektedir.
Havacıva: Ağrı kesici ve bağırsak düzenleyici özelliktedir.

Kahkaha Çiçeği: Hazmı kolaylaştırarak, kabızlığı giderir.

Kayışkıran: Böbrek ve mesane iltihaplarına iyi gelmesinin yanında terleten ve idrar söktürücü özelliği olan bitkidir.

Sarısabır: Mide rahatsızlığı ve kabızlığa iyi gelir. Vücudu kuvvetlendirerek yanıkların sebep olduğu ağrıları keser.

Sinirliyaprakotu: Nasır tedavilerinde kullanılan bu bitkinin idrar söktürme ve yara iyileştirme özellikleri de bulunmaktadır.

Şeytanteresi: Hazmı kolaylaştırır, bağırsak gazlarına iyi gelir ve siir hastalıklarında yatıştırıcı olarak kullanılır.

Unutmabeni Çiçeği: Sinirsel rahatsızlıklara iyi gelip adet düzensizliği tedavisinde de kullanılır.

Yılanyastığı: Terleme ile ateş düşürerek vücudun rahatlamasını sağlar.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: