Sağlık

KİLO VEREMEME SORUNU NEDEN KAYNAKLANIR

Kilo Vermeme Sorunu Neden Kaynaklıdır
Çağımızın en önemli sağlık problemlerinin başında “obezite” geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden de insanlar fazla kilolarından bir an önce kurtulabilmek için mucize diyetler beklentisine girmekte ve asıl önemli konunun mevzut kilodan kısa bir sürede kurtulmak değil, sağlıklı bir şekilde bu kilolarımızdan kurtulup bunu sağlıklı bi şekilde korumak olduğunu unutmaktadırlar.

Kilo vermeme sorunu neden kaynaklıdır sorusunun en önemli cevaplarından biri; kahvaltı yapmamaktır. Birçok kaloriden kar yaptığınızı düşünürken aksine vücut bunu bir kırmızı alarm olarak algılayıp yağ vermeyi yavaşlatmakta hatta durdurmaktadır. Dünyaca ünlü üniversite hastanelerinde yapılan bazı araştırmalarda 1 yıl boyunca düzenli kahvaltı yapan insanların ortalama 6 kilo verdikleri gözlenmiştir.

Diğer en önemli sebeplerin başında ise stres ve uyku düzensizliği gelmektedir. Aslında bu iki durum birbirinin neden sonucu dahi olabiliyor. Stres beraberinde uyku düzensizliğini ya da uyku düzensizliği beraberinde stresi getirebiliyor. Stres duygularımızı yönetmek için pusuda bekleyen bir düşman gibidir. Stresli olduğumuz anlarda kendimizi genelde yemeğe veriririz çünkü yemeğe kolay ulaşılabilir ve bundan haz duyarız. Uyku ise bize iştahımızı kontrol etmemize yardımcı olacak bir dosttur.
Metabolizmamızı hızlandırmak içinse ihtiyacımız olan en önemli şey sudur. Yemekten önce alınan bir bardak suyun hem porsiyonumuzu azaltmada hem de sindirimi kolaylaştırmadaki etkisi çok büyüktür. Bu yüzden bol bol su içmeyi asla ihmal etmemek gerekmektedir.

Dengeli beslenmemize ve sindirim sistemimize yardımcı olacak diğer dostumuz ise meyve ve sebzelerdir. Porsiyonları çok abartmadığınız takdirde günde 5-6 öğün tüketilebiliriz. Hem kalorisi az olduklarından hem de bağırsaklarımızın sağlıklı çalışmasına katkılarından dolayı sebze ve meyve tüketimini ihmal etmememiz gerekmektedir.

Bir diğer en önemli eksiğimiz ise yetersiz veya yanlış egzersiz yapmamaktır. Yapılan araştırmalarda aç karna yapılan egzersizde kilo kaybının kaloriden değil de kastan olduğu kanıtlanmıştır. Bunu önlemek ve spor yaparken daha enerjik olabilmek adına aç karna egzersiz yapılmamalıdır. Devamlı koştuğunuzu ya da düzenli yürüdüğünüzü fakat kilonuzda bir değişiklik olmadığına söyleyebilirsiniz. İşte bu yanlış egzersizdir. Yürürken tempolu yürümenize dikkat etmeli, kardiyo yaparken ise kaslarınızı da güçlendirmeniz gerekmektedir. Kaslarınız güçlendikçe normal hareketlerinizde dahi kalori yakmaya devam etmiş olacaksınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Yorumlar

  1. güzell..

  2. Harika bir yazı

  3. Siteniz çok güzel

  4. Emeğinize sağlık bu sitedeki içerikleri çok beğeniyorum

  5. Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

  6. Beğendim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir