Sağlık

L CARNİTİNE NEDİR?

L carnitine sporcuların ve kilo vermek isteyenlerin yağ yakmak amacı ile kullandıkları bir çeşit besin takviyesidir. Yağ yakmak dışında birçok kullanım alanı mevcuttur. Carnitine aslında vücutta üretilen bir çeşit elementtir. Yaş ilerledikçe zamanla vücut carnitine üretmemeye başlar. Bu yüzden bunu  dışarıdan takviye etmek gerekir.

Carnitine dıştaki yağlardan ziyade iç organlardaki yağları da yakmaya yardımcı olur. Enerji veren yapısı ile spordaki performansı yüksek miktarda artırır. Bu da daha fazla kalori yakmak demektir. Şeker hastalığını engellediği gibi bir durumu da söz konusudur. Erkeğin üreme sağlığını arttırdığı da kanıtlanmıştır. Carnitine kalp sağlığında da kullanılır. Örneğin kalp krizi geçirenlere tavsiye edilir. Zihinsel kapasiteyi de güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Bu yüzden Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı spordan yarım saat önce olmak üzere alınır. Sıvı ve tablet olanları mevcuttur. Sıvı olanlar daha çabuk kana karışmaktadır. Carnitinenin hiçbir zararı yoktur. İlaçtan ya da zayıflama hapı türü bir şey değildir. Bir gıda takviyesidir. Sporcular ve bütün carnitine maddesi eksikliği olanlar tarafından kullanılabilir.

Spor yapanlar için spordan önce ve sonra sıvı olanından bir kapak içmek sporda performansı artırıp, yağ hücrelerinin erimesine katkıda bulunuyor. Ayrıca kas yapmak isteyenler için yağı kasa dönüştürme gibi bir özelliği var. Sporda kullanmadan 1 saat kadar vücudunuz dayanabiliyorsa kullanarak iki saat kadar enerjik dinç ve daha hızlı spor yapmaya devam edilebilir. Carnitine vücuda enerji sağlamaktadır. Daha fazla kalori yaktırır. Bu da vereceğiniz kilonun daha fazlası demektir. Daha fazla carnitine daha fazla kilo vermek değildir. 2000 mglıklar tercih edilmektedir. 3000 ve 4000 mg da kullanılabilir. Ama daha fazlası kullanılmamalıdır. Kesinlikle bir besin takviyesi olmakla birlikte her maddenin, her besinin fazla alımında zarar vardır. Yani her şeyin fazlası zarardır. Carnitine şu anda belirlenmiş zararı olmayan hatta yararları var olan bir gıda takviyesidir ancak aşırı alımı zarara yol açabilir. Vücuda değişik, bilinmeyen etkiler yapabilir. Alındığı zaman üzerinde yazan alım miktarlarına ve şekillerine uyulmalıdır. Böylelikle carnitine etkisinin görülmesi daha çok kolaylaşacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir