Laparoskopi nedir?

Kadınlarda endoskopik uygulamalardan bir tanesi de laparoskopidir. Laparoskopi karnın içinin bir video kamera yardımı ile gözlenmesidir. Son zamanlarda jinekolojik operasyonların tamamı bu yöntemle yapılmaya başlanmıştır. Operasyonda önce karın içi bir iğne yardımı ile gaz verilerek şişirilir. Daha sonra karın içine görüntülemek amacı ile kamera yerleştirilir. Daha sonra karın duvarında 3-4 adet delikler açılarak aletler yardımı bile gerekli cerrahi müdahale yapılmaya başlanır. Bu yöntem ile yumurtalık ve rahim ameliyatları yapılmaktadır. En çok yumurtalık kisti ameliyatında bu yöntem kullanılmaktadır. Dış gebelik, kist gibi problemlerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Bu operasyonun en iyi tarafı ertesi gün hastaların taburcu olabilmeleri ve operasyonun çok rahat geçmesidir. Çalışanlar açısından da kısa sürede sorun kalmayacak şekilde hasta yaşantısına çok rahat bir şekilde devam etme imkânına sahiptir. Ameliyat için kesi yapılmaması da laparoskopiyi tercih edilen bir operasyon yapmıştır.

Laparoskopiyi güvenle yapabilmek için deneyimli ve uzman olunması şarttır. Laparoskopi kimler için uygun değil dersek ağır solunum ve kalp problemleri olan hastalara uygulanmaması gerekir. Çünkü operasyon sırasında baş aşağı pozisyonda ameliyat yapılmaktadır bu da kalp ve solunumu rahatsız olan hastalarda kötü etkiler yaratabilir. Yumurtalık kanseri olan kadınlarda ise açık ameliyat tercih edilmelidir.  Ayrıca yumurtalık ve rahimin çıkartılması bu yolla da mümkün olabilmektedir.

Laparoskopi ile artık karın açılıp yapılan ameliyatların hepsi yapılabilmektedir. Dokulara ve organlara çok daha az zarar vermektedir. Karın açılmadığı için iltihaplanma gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyattan sonra ağrı çok azdır. Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi oldukça kısadır. Hasta en kısa zamanda normal yaşamına geri dönmektedir. Ameliyat izi kalmaz ve estetik korunmaktadır. İşlem 20 ya da 25 dakika sürmektedir. Ancak uyutulması ile birlikte yarım saati bulur. Myom çıkarılırsa ya da rahim alınması gerekirse ameliyat 2 saate kadar çıkmaktadır. Her operasyonda olduğu gibi çeşitli komplikasyonlar olabilir. %1 gibi bir risk vardır. Bu da her operasyonda var olan bir şeydir.  Kesik olmadan yapılan bu operasyon kolaylık açısından tercih edilebilir bir ameliyat şekli olmuştur.

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: