Market Poşetlerinden Sepet Yapımı

Marketten onlarca poşet gelir, çoğu zaman çöpe kullanırız kimisi atar, kimi belki birşey koyarım diye saklar ama ne olursa olsun saklamak baş belasıdır. Poşetleri ayrı bir poşet içine koyup saklarsınız, bu da çirkin görüntü oluşturur. Mu acaba? Yoksa çok şık mı olur? 🙂

 

Aslında bu poşetlerden çok şık sepetler yapmak mümkün. İster bu sepetinizi yine poşet sepeti olarak, isterseniz gazete sepeti olarak, isterseniz başka amaçlar için kullanabilirsiniz. Son derece şık ve kesinlikle bir geridönüşüm hikayesi. Ayrıca dibi yırtılan poşetlerinizi de bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

 

Şimdi geçelim resimli anlatıma:

 

13

 

 

Sepetimiz için gerekli malzemelerimiz makas, yaklaşık 40 adet poşet, büyük boy kanaviçe iğne ve kanaviçe için kullanılan iplerden.(yada hediye için kullanılan snövita iplerinden)

1

 

 

Poşetleri düz bir zemine yatırın. Resimde gördüğünüz gibi  Sap kısımlarını kesin ve atmayın onlar size daha sonra lazım olucak 🙂

2

 

 

Elimizde dirtdörtgen bir parça kalıyor. Bu  parçayı kapalı ucundan başlayarak mümkün olduğu kadar eşit şekilde düzgün sarıyoruz.

3

 

 

Resimde gördüğünüz şekle gelmeli

4

 

 

Şekildeki gibi hazırladığımız poşetleri kalın iple sarın ve tutturun. İlk aşama olarak bunu yapın ve yaptıkça gül böreği şeklinde sarın.Diğer poşete aynı uygulamayı yapın ve etrafına tekrar dolayın. İlk aşamadan yapacağımız tek farklı şey doladığınız ikinci parçadan sonra tutturacağınız ipi ilk parçanın içinden geçirmek.

8

 

 

Yine resimle takibini yapabilirsiniz. Üstte gördüğünüz şekilde birbirine tutturmalısınız. Böylece sepetinizi sağlamlamış oluyorsunuz.

9

 

 

Bu sepetimizin taban kısmı. Kenarlarını oluşturmak içinse yine aynı işleme devam edin. Sadece son yaptığınız sarmanın üzerine ikinci katı çıkmanız. Ondan sonra da aynen üst üste sarmaya ve iple tutturmaya devam edin.

10

 

11

 

Geldik sap aşamasına. İlk aşamada kenara lazım olacak diyip sakladığımız poşet sapları bu aşamada devreye giriyo. Değişik renkte olanları 3er 3er ayırın ve saç örgüsü yapın.

 

12

En üst kısımda karşılıklı olarak sabitleyeceğiniz yeri belirleyin ve aradan geçirin. İçte kalan iki uca düğüm atın işte sepetimiz hazır. Umarım beğenir ve uygularsınız….

 

Sepetimizin bitmiş hali:

14

 

 

 

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: