Sağlık

Meme Sağlığı ve Meme Kanseri

Meme Sağlığı ve Meme Kanseri

Son yıllarda kanser hastalıklarının görülme oranı giderek artmaktadır. Bu durum birçok kişi de paniğe yol açmaktadır. Bununla beraber son yıllara bakıldığında kadınlarda en sık görülen kanser gibi ciddi rahatsızlıklar göğüste meydana gelmektedir. Bu nedenle meme sağlığı, hayati önem taşımaktadır.

Meme sağlığında düzenli olarak yapılacak muayenelerin yanı sıra tercih edilen iç çamaşırlarının da büyük önemi vardır. Meme sağlığına dikkat eden bir bayan sütyen kullanımına da dikkat etmektedir. İç giyimin temiz olması birçok hastalığı engellemektedir. Bu nedenle 3 – 4 gün arayla sütyeni değiştirmek, sütyenlerin temizliğini önerilen ısılarda, doğru bir şekilde gerçekleştirmek önemlidir.

Doğru sütyen tercih etmek estetik açıdan ne kadar önemliyse, kadın meme sağlığı açısından da önemlidir. Sütyen ile uyumak da kadınların sağlık için yaptıkları kötü bir alışkanlıklarıdır. Bu nedenle özellikle balenli sütyenler gece yatarken mutlaka çıkarılmalıdır. Sütyen ile uyandığında göğüste bulunan lenf bezlerinin sıkışmasına neden olmaktadır. İlerleyen dönemlerde göğüslerdeki lenf bezlerinde sağlık problemi yaşamamak için sütyen uyurken mutlaka çıkarılmalıdır.

Sütyen seçerken ne kendi bedeninize büyük ne de kendi bedeninizden küçük sütyen modellerini seçmelisiniz. Göğüs bedenine tam uyan sütyeni seçmek, temiz sütyen kullanmak, efor harcatan sporlarda spor sütyeni kullanmak ve bu teri emen sütyenleri spor sonrasında değiştirmek meme sağlığı için yapabileceğiniz küçük değişikliklerdir. Her kadının her yaşta bu kurallara dikkat etmesi gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...