NİŞAN ÖNCESİ VE SONRASI YAPILAN HAZIRLIKLAR

imagesTürk halkında önceden gelen gelenekler arasında pek çokları hala günümüzde devam etmektedir. Bunlar, halkın büyükleri tarafından, gördükleri, duydukları ve yaşadıkları tüm faaliyetler yeri geldiğinde tam anlamıyla uygulanmaya çalışılmaktadır. Bunlar arasında nişan öncesi hazırlıklar yer almaktadır.

Düğün öncesi, gelin ile damadın ilk kalabalık diyebileceğimiz resmi törenlerinden biri nişandır. Bir toplum içinde düğün öncesi birbirlerine işaretlenen gelin ve damat, günü geldiğinde de evlenmektedir. Nişan öncesi hazırlıkları arasında, gelin ve damat için hazırlanan eşyaların yanında, yakınları içinde yapılan hazırlıklar ve alışverişler de bulunmaktadır. Bunlardan gelin için, nişan bohçası, terlik, çorap, elbise, ayakkabı, nevresim takımı, pike takımı, çetik ve tülbent gibi birçok malzeme bir araya getirilerek, gelin evine nişan öncesi götürülür. Gelin tarafından nişandan sonra, evin uygun bir yerine serilen bu eşyalar, gelen komşu, tanıdık, akraba ve diğerleri için görselliğe sunulmuş olur. Bundan sonra gelin tarafı da aynı şekilde erkek için hazırlık yaparak, bir süre sonra erkek tarafına ziyarete giderek, hazırladıkları tüm eşyaları götürmektedirler. Karşılıklı hediyeleşme ve kaynaşma gibi düşünülen bu olaylar, yıllar yılı alışılmış ve kalıplaşmış bir gelenek haline dönüşmüştür. Bunlarla birlikte, anne, baba, kardeş gibi birinci derecede ki kişilere de yapılan hazırlıklar, gelin ve damadın eşyaları yanında bu kişilere de getirilmiş ve hediye verilmiş olur. Bu hazırlıklar, nişandan önce başlar ve sonrasında da kız tarafının erkek tarafını ziyareti ile sona erer. “Tatlı telaş” dedikleri bu işlemler, genelde gelinin, bekar olduğu dönemde yapmış olduğu hazırlıkların evlenmeden önce piyasaya çıkarılmasıdır.

Sonuç olarak, düğün öncesi yapılan törenlerden biri de nişan merasimidir. Nişan öncesi ve sonrası yapılan işlemler, aslında düğüne ve kurulacak bir yuvaya atılan ilk temel taşlardan biridir. Umuyoruz ki, evli çiftlerin mutlulukları bir ömür sürer ve bir yastıkta bir ömür geçirirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: