Sağlık

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda oldukça can sıkan durumlardan biridir.  Bu durum erkeklerde çoğunlukla olduğu gibi kadınlarda da oldukça görülmektedir. Uzmanlar günde 50 ile 100 tel arası saç dökülmesinin olağan olduğunu belirtmişlerdir. Daha fazla dökülmenin ise mutlaka bir nedene bağlı olduğunu söylemişlerdir. Bu nedenlerden bazılarının uygun olmayan saç kozmetikleri, tiroit hastalıkları, demir eksikliği, çinko ve biyotin eksikliği,  radyasyon tedavisi ve hormonel hastalıklar olduğunu uzmanlar belirtmişlerdir.

Saç dökülmesini önlemek için birçok yöntem mümkün olmaktadır. Öncelikle sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir.  Protein, çinko, folik asit, bakır, B12 vitamini eksikliği olmamasına dikkat edilmelidir. Saçı her gün yıkamak da saçın kendi yağını kaybettirip saç dökülmesine yol açmakta ve bu yüzden saç her gün yıkanmamalıdır. Jöle gibi ürünler ve spreyler de saçın gözeneklerini kapamakta ve saçın dökülmesine yol açmaktadır. Yüksek miktar da a vitamini kullanılmamalıdır, bu da saçın dökülmesine yol açmaktadır. Tabi ki her hastalığın başı olan stresten de uzak durulmalıdır. Bunun yanında yapılan diyetlerde saç dökülmesine yol açmaktadır.

Eksik vitamin, protein alımı saç dökülmesini artırmaktadır. Dengeli beslenmek bu açıdan çok önemlidir. Düşük kalorili diyetlerde bunlar görülür. Diyet yaparken her vitaminden gerektiği kadar almak önemlidir. Eğer bir vitamin eksikliği varsa doktora görünmeli ve bunun tedavisi yapılmalıdır. Böylece saçın dökülmesi azalacaktır.

Saç dökülmesi erkeklerde daha fazla görülürken çoğunlukla genetik kaynaklı olduğu bilinmektedir. Ancak saç dökülmesini mümkün olduğunca erteleyebilirsiniz. Çoğu kaynakta en fazla saç dökülmesine sebep olan etkenin stres olduğu bilindiği için yukarda anlatılanlar dışında stresten de uzak durmaya çalışmalısınız. Elbette günlük yaşamın koşuşturmacası bizi her ne kadar uzak durmaya çalışsak da bir şekilde strese sokacaktır. Bunun için de günlük yürüyüş yapabilir; tatil günlerinde farklı etkinlikler yaparak zihninizi boşaltabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir