Saç Dökülmesinde Vitaminlerin Önemi

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. En önemlisi günümüzde dengesiz beslenmeden dolayı ortaya çıkan dökülmedir. Dengesiz beslenme vücudun gerekli vitaminleri alamamasına yol açmakta ve dökülme artmaktadır. Buna en çok yol açan vitaminler demir, çinko, bakır, B,E ve D vitaminleridir.

Ayrıca A vitamini saçın onarımı ve yenilenmesi için oldukça önemli bir vitamindir. Bu vitamin eksikliğinde saçlar yıpranıp dökülecektir. B vitamini de saç dökülmesinde oldukça önemlidir. Çünkü B vitamini grubu kan için oldukça önemli bir vitamin grubudur. Saç yeterli oksijeni alamazsa dökülür bu yüzden B vitamini grubu da oldukça önemlidir. C vitamini ise dokuların yenilenmesi için önemli bir vitamin olup eksikliğinde dökülmelere yol açmaktadır. Demir eksikliği ise kansızlığa yol açmakta ve bu da dökülmeyi tetiklemektedir. Aynı şekilde bakır, çinko, magnezyum da saç için önemlidir.

   Saç dökülmesi birçok nedeni olan bir olaydır. Öncelikle sağlıklı beslenmeye dikkat edilerek bu durum büyük ölçüde önlenmektedir. Çünkü dökülmeyen ve sağlıklı saçların temel gereksinimi olan maddelerin alımı, dengeli ve düzenli beslenmekten geçmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: