Asabiyet Erken Yaşlanmayı Tetikliyor

Okuma Süresi:3 Dakika, 34 Saniye

Elbette herkes bir gün yaşlanır. Ancak kimi zaman baktığınızda bazılarının yaşı ilerlemesine rağmen ciltleri daha genç, bazılarının ise daha genç yaşta olmasına rağmen ciltlerinin daha yaşlı göründüğünü fark edersiniz. Erken yaşlanmanın elbette bir çok sebebi, ve genç kalmanın da bir çok yolu var. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyorki, sinirlenmek bir çok hastalığı tetiklediği gibi cilt yaşlanmasını da tetikliyor.

Yaşlanmak şimdilik kaçınılmaz. Ancak herkes ister ki, mümkün olduğunca geç yaşlanayım. Yaşlanma nasıl yavaşlatılır gibi bir çok soru da yaşlanmayı geciktirme isteğimizden gelir. Peki başta bahsettiğimiz asabiyet, cildi nasıl yaşlandırır?

Cilt yaşlanması hakkında bilgi veren Op. Dr. Ayşegül Sivri, “İnsan cildi diğer tüm organlar gibi kronolojik olarak yaşlanır. Cildi diğer organlardan ayıran özelliği dış etkenlere bağlı yani çevresel faktörler nedeni ile de yaşlanmasıdır. Güneşin zararlı ışınları, sigara, kirli hava, rüzgar, mevsim geçişleri ve makyaj gibi dış faktörler, cildin yaşlanmasına neden olur” dedi.

Doğal yaşlanma sürecine giren cildin, çevresel faktörlerin etkisi ile kırışmaya ve elastikiyetini kaybetmeye başladığını belirten Op. Dr. Ayşegül Sivri, “Erken oluşan kırışıklıklar, özellikle dudak çevresi, göz kenarı ve alın bölgelerinde oluşan mimik kırışıklıkları ile ince çizgilerdir. Derin kırışıklıklar ise şöyle meydana gelir. Hormonal değişiklik ve hormonal aktivitelerin yavaşlaması ile cilt yaşlanması hızlanır. Cildin elastikiyetini sağlayan kolajen ve yağ doku zayıflar, cildin nem tutma kapasitesi azalır. Ciltte sıkılık kaybı, incelme ve kuruluk gözlenir, doğal antioksidan sistemi yetersiz kalmaya başlar. Bu durumların sonucunda, ciltte derin kırışıklıklar meydana gelir.

Stres kırışıklık oluşumunu kolaylaştırıyor
Derin kırışıklıklar iki türlüdür; dinamik (hareketli) ve statiktir (durağan). Dinamik kırışıklıklar yüz kaslarının hareketleri ile gelişir. Bunlar, göz etrafındaki kaz ayağı çizgileri, alındaki kaygı çizgileri ve kaşların arasındaki kaş çatma çizgileridir. Statik kırışıklıklar ise, kas hareketleri ile değişim göstermez. Stres ve sinirlilik hali özellikle kaş çatma çizgilerinin oluşumunu kolaylaştırır. Bu nedenle stresten uzak durulmasında fayda kesinlikle vardır” diye konuştu.

30’lu yaşlarda gülme çizgileri belirginleşir
Otuzlu yaşlarda gülme çizgileri yani dudak kenarlarında oluşan çizgilerin belirginleşmeye başladığını anlatan Op. Dr. Ayşegül Sivri, “40’lı yaşlara doğru yavaş yavaş kaz ayaklarında artışlar meydana gelir, 40 yaşın üstüne doğru da göz kapağının üstündeki ciltte birikme söz konusu olur” diye ifade eden Op. Dr. Ayşegül Sivri bunlara ek olarak “Zamanla yer çekiminin etkisiyle elmacık kemik bölgesindeki yağ dolgunluğu yavaş yavaş aşağı doğru yer değiştirir ve gülme çizgilerinin üstüne yığılır. Aynı zamanda çenenin altında gıdık bölgesinde iki tane çıkıntı şeklinde oluşan birikmeler de söz konusu olmaya başlar” diye belirtti.

“Sırt üstü yatarak uyuyun”
Op. Dr. Ayşegül Sivri, “Hastalarıma yaşlanmayı yavaşlatmak için önerilerim hemen her zaman sırt üstü yatarak uyumaları, kesinlikle yüz üstü ya da yan yatmamaları ve stresten uzak durmaları yönünde olmaktadır. Kırışıklıklar oluşmaya başladığında ise tüm bu önerilerim ve kozmetik adı altında yapılan sayısız cilt bakımı yetersiz kalacaktır. Hemen her zaman ek olarak plastik cerrahinin ufak dokunuşlarına ihtiyaç vardır. Bu aşamada plastik cerrahi tarafından uygulanabilecek yöntemleri ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ikiye ayırabiliriz. Ameliyatsız yöntemler arasında cildi gençleştirmek adına mimik ile oluşan dinamik kırışıklıkları açmak için botoks, daha derin, oturmuş, durağan kırışıklıklar için dolgu en iyi ve en doğal seçeneklerdir.

Genellikle bize ilk defa başvuran hastalara dolgu ve botoks önerdiğimde doğal olmadığını ve bu sebeple yaptırmaktan kaçındıklarını ifade etmektedirler. Fakat bu konuda çok fazla tecrübesi olan bir hekim olarak dolgu ve botoks uzman hekimler tarafından yapıldığında kesinlikle doğal olacağının garantisini verebilirim. Bunlar dışında cilt kalitesini artıran, cildi daha parlak gösteren, cilt lekelerini silen, ince kırışıklıkları hedef alan halk arasında gençlik aşısı olarak da bilinen PRP tedavisini şiddetle öneririm. Bu tedavilere ek olarak daha fazla bir germe beklentisi olan kişiler için ilk önerim ip ile yüz askılama yönünde olmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerin hemen hepsi 15-20 dakikada muayenehane koşullarında uygulanabilen ağrısız, acısız, iz bırakmayan, uygulama sonrasında hemen sosyal hayata geri dönebildiğimiz yöntemlerdir” şeklinde konuştu.

“Ameliyatlı yöntemler arasında ise en sık yaptığımız operasyonlar yüz germe, göz kapağı estetiği ve eksilen bölgelere yağ enjeksiyonudur” diyen Op. Dr. Ayşegül Sivri, “Bu yöntemlerle de günümüzde tıbbın ilerlemesiyle doğal ve izsiz sonuçlar elde etmek ayrıca ameliyat sorasında nakahat dönemini ağrısız, acısız atlatmak ve bir an önce işe ve sosyal hayata geri dönmek mümkündür” diye konuştu.

Mutluluk her şeyin ilacı derlerya, sanırım bu deyim doğruluğunu yaşlanma için de sürdürüyor. Asabiyet, hayat koşullarından gerçekleşse de mümkün olduğunca sakin olmayı öğrenmeli, yaşlanma belirtilerimizi bu şekilde geciktirebileceğimizi bilmeliyiz. Sinirlenince kendi cildimize zarar verdiğimizi unutmayalım.

Yaşlanma belirtilerini geciktirmenin dediğim gibi bir çok yolu var. Sitemiz www.ikbalce.com’da zaman zaman bu tekniklere değinmeye devam edeceğiz. Bizi takip edin, doğal tekniklerin dışına çıkmayın…

Yazar Hakkında

ikbalce

İkbalce Hobiler. Hobi ve Kadın Sitesi
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın