Sağlıklı Kilo Vermek İçin

Sağlıklı kilo vermek ve her daim formda kalmak her yaş için mümkündür. Yeter ki biz bu konuda daha istekli, azimli ve en önemlisi de sabırlı olalım.

Öncelikle ideal kilonuza kavuşmak için iyi bir sabah kahvaltısı şart. Öğle yemeğinizi de kelimenin tam anlamıyla “sağlam” yapın. Akşam saatlerine doğru ise metabolizmanın yavaşlaması sebebiyle daha az yemeye gayret edin. Örneğin bir kâse yoğurt ve yanında yenecek bir avuç kadar (kesinlikle daha fazla değil) karışık kuruyemiş, ya da bir kaç tane kepekli galeta, ideal bir akşam yemeğiniz olabilir. Eğer doymadığınızı hissederseniz, belki bir adet meyve de bu noktada yardımcı olabilir.

Yemeklerle birlikte ve özellikle gün içerisinde de bolca su ve sıvı tüketimine özen gösterin. Öğle yemeğinin üzerine mümkün ise her gün bir soda için. Ve önemli ancak az bilinen bir nokta ise öğünlerinizi tüketirken “ben şimdi bunu yersem kilo alırım” şeklinde beyninizi yönlendiren düşüncelerden uzak durun. Aksine “bunu yediğim halde kilo almam” şeklinde bir olumlama yaparak, kontrolü elinizde tutmaya çalışın. Unutmayın! Her konuda olduğu gibi bu konuda da düşünce gücü şart!

Hareketi hayatınızın içine dâhil edin, hatta hayatınızın bir parçası yapın. Oturduğunuz yerde saatlerce oturup kalmamaya özen gösterin. Her gün mutlaka yürüyüş yapmaya gayret edin. Ancak bunun için fırsat ya da imkânınız yoksa bile bulunduğunuz yerde ayağa kalkıp, koşar gibi tempolu bir şekilde zıplayın. Bu büyük oranda kalori harcamanıza yardımcı olacak bir harekettir ve örneğin TV karşısında bile rahatlıkla yapılabilecek kadar basittir.

Sonuç olarak; yeter ki biz isteyelim. Her şey mümkün!

Related Posts

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Yorum Koruma: