Pratik Bilgiler

Sütyen Bedeni Nasıl Hesaplanır

Sütyen bedenini doğru hesaplamak sağlık ve estetik yönünden büyük bir öneme sahiptir. Yanlış sütyen bedeni hesaplamalarında omuz ve sırt ağrılarına neden olurken bedeninize uygun sütyenler duruşunuzu dahi etkilemektedir. Sütyen bedeni seçimi yaparken akla ilk gelen soru cup ölçüsü nedir, hangi cup seçimini yapmalıyız? Bu makalemizde doğru bedende sütyen tercihiniz için beden tablosunu nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

İLK ÖLÇÜM (Göğüs Altı Ölçümü)

Doğru sütyen seçiminde ilk yapmanız gereken uygun boyutta sütyen seçimidir. Bunun için ilk ölçüm göğüs altı ölçümüdür.

Soldaki resimdeki gibi mezura yardımı ile sütyen altından düzgün şekilde sütyen altından ölçüm yapın ve kaç cm olduğunu yazın. Ölçüm sırasında nefesinizi tutmayın, meziroyu çok fazla sıkmayın. Rahat bir ölçüm daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Ancak çok fazla gevşek tutmanız da hatalı ölçüme neden olabilir. Yandaki resimdeki gibi düz bir şekilde ve çok sıkmadan göğüs altı ölçünüzü alabilirsiniz.

İKİNCİ ÖLÇÜM (Göğüs Üzeri Ölçüm)

Hesaplama işlemi için ikinci adımda soldaki resimdeki gibi göğüs üzeri ölçüm yapmalısınız. Bu Ölçüm CUP bedeninizi doğru olarak saptamanızda büyük öneme sahiptir.

Mezura yardımı ile soldaki resimdeki gibi yere paralel olarak göğüs üstü ölçümünüzü yapabilirsiniz. Eller rahat durarak birinci adımdaki gibi çok fazla sıkmadan ve çok da gevşek bırakmadan ölçümünüzü yapabilirsiniz. Ölçüm sonucunu tekrar not alın.

Şimdi beden tablosundan sütyen bedeninizi hesaplayalım… Aşağıdaki tablo ile sütyen bedeninizi hesaplayacağınız gibi, Piaff Networking web sitemizden beden ölçüm butonu aracılığı ile de kolaylıkla sütyen ölçünüzü hesaplayabilirsiniz. Piaff Networking size sütyen bedeninizi hesaplamanız için özel bir hesaplama aracı sunmaktadır. Dilerseniz BURAYI tıklayarak az önce edindiğiniz bilgilerle sütyen bedeninizi öğrenebilirsiniz…

Şimdi tablo yardımı ile sütyen bedeninizi öğrenelim:

Yukardaki tabloya göre beden ve CUP ölçümünün kesiştiği hane size sütyen ölçünüzü verecektir. Örneğin ilk ölçüm yaptığınız göğüs altı ölçümünüz (beden) 87cm ; göğüs üstü ölçümünüz (cup ) 100cm olarak yazdınız. Bu durumda Beden satırında 87’yi bulduk ve 85 beden olduğunuzu gördük. 85 sütununda alta doğru baktığımızda 100 Cup B’ye denk geldiğinden sütyen ölçünüz tam olarak 85B olur.

*ÖLÇÜM TABLONUZU UNUTTUĞUNUZDA BU BİLGİ KURTARICINIZ OLABİLİR!

Meme üstü ölçüsüyle meme altı ölçüsü arasındaki fark;

6,5 cm’e kadar ise A CUP,

6,5 cm – 13 cm’e kadar ise B CUP,

13 cm – 19,5 cm’e kadar ise C CUP,

19,5 cm – 26 cm’e kadar ise D CUP,

26 cm -32,5 cm’e kadar ise DD CUP ölçüsüne sahipsiniz demektir.

 

CUP BEDEN İLİŞKİSİ

Sütyen bedeni alırken internet sitelerinde  bazen tek cup ölçüsü görürüz. Bazı markalar tüm cup modellerini üretmek yerine daha alışılagelmiş ve insanların cup ölçümünü bilmedikleri durumda standart olarak aldıkları B cup olarak üretim yapabilirler. Ancak cup göğsünüzün büyüklüğünü ifade ettiği için rastgele almak yerine doğru cup ölçüsünü seçmeniz gerekir.

Göğüs tipleri ve büyüklükleri farklı olduğundan sütyen cup bedeni hem sağlık açısından hem de estetik açıdan büyük öneme sahiptir. Kimi zaman yakın cup ölçüleri de seçilebilir. Çünkü sütyen bedeni ile sütyen cup ölçüsü arasında ters orantılı bir ilişki bulunmaktadır.

Bir internet sitesinden alışveriş yaparken beğendiğiniz sütyeni buldunuz ancak tam olarak size uygun cup ölçüsü bulamadıysanız bu tekniği de kullanabilirsiniz. Sağlık yönünden tam olarak yukarıdaki tabloda olduğu gibi hesaplama yapıp doğru beden tercihi yapmanız önerilse de bazen 1cup düşük ve 1beden yüksek veya tam tersi durumlar kullanılabilir.

Örneğin Sütyen bedeniniz 90B diyelim. Ancak web sitesinde bu beden yoksa 85C bedeni tercih edilebilir. Cup büyüyüp beden küçüldüğünde ki bu ölçüm 1 bedenden fazla olmamalıdır, yine aynı sonuca ulaşılmaktadır.

Yine de mecbur kalmadığınız sürece yukarıdaki tabloda olduğu gibi doğru sütyen bedeni tercih etmenizi öneriyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...